Ky eshte momenti kulminant i perplasjes se banoreve te Astirit me forcat e policise.

Situata ne Unaze u pershkallezua kete te marte kur banoret qe protestojne prej disa muajsh tentuan ti bllokonin rrugen eskortes se kryeministrit Edi Rama.

Ne mbeshtetje te policise shkuan edhe forcat e nderhyrjes se shpejte te cilat tentuan te hapnin rrugen.

Ne krah te banoreve te Astirit ishin edhe ish deputetet e partise demokratike dhe ata te levizjes socialiste per integrim. Nga perplasjet fizike pati edhe te lenduar.

Per afro 30 minuta rruga qendroi e bllokuar ndersa policia shoqeroi me force disa protestues përfshirë ish deputetin Klevis Balliu, te cilit i komunikoi masen e arrestit nen akuzen e goditjes ndaj forcave te policise, organizimit te tubimit te paligjshem dhe bllokimit te rrugeve

Pas këtij momenti, protesta e banoreve u zhvendos perpara komisarjatit numer 6 te policise ku drejtuesit e partise demokratike kerkuan lirimin e të ndaluarve ndersa akuzuan edhe uniformat blu se jane vene ne sherbim te kryeministrit.

Banorët e Unazës së Re që kundërshtojnë shembjen e banesave të tyre protestojn prej më shumë se 4 mujash cdo pasdite.

Kjo nuk hera e parë që ata përplasen me policinë ndërkohë që paralajmëruan përshkallzim të protestës së tyre në ditet në vijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *