Ne diten nderkombetare te te zhdukurve, presidenti i Kosoves, Hashim Thaci ka deklaruar se çeshtja e te pagjeturve eshte turpi i bashkesise nderkombetare.

Ne nje postim ne rrejtin social Facebook, Thaci shton se eshte per te ardhur keq qe Serbia po e politizon edhe zbardhjen e fatit te tyre.

“Bashkesia nderkombetare duhet t’i shfrytezoje te gjitha mjetet qe ka ne dispozicion per t’i bere presion Serbise dhe per ta zbardhur fatin e 1647 qytetareve te pagjetur dhe çdo krim te kryer ne Kosove”, shkruan kreu i shtetit.

Nder te tjera presidenti Thaci shprehet se Kosova nuk do te ndalet asnjehere se kerkuari drejtesi per çdo viktime, per çdo te zhdukur dhe per çdo familje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *