Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi apeloi politikën shqiptare që t’i japë fund tranzicionit.

 

Me rastin e 76-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë, ajo bëri homazhe pranë monumentit “Nëna Shqipëri”, në Varrezat e Dëshmorëve.

 

Kryemadhi deklaroi për mediat se sot është e rëndësishme që të mos përsëriten më gabimet e të shkuarës, por të punohet për të ringritur vendin.

 

“Nëna Shqipëri është jo simbol, por nëna Shqipëri është jeta e çdo shqiptari. Prandaj është detyra jonë që sot në këtë ditë përkujtimore, jo thjesht për t’u kujtuar, por është ditë që duhet të rrënjoset në mendjet tona dhe sidomos të klasës politike, që të mos bëjmë më gabimet që kemi bërë dhe për të mbyllur njëherë e përgjithmonë këtë situatë tranzicioni, në këtë vit të mbrapshtë siç ishte viti i pandemisë, apo edhe situata pas tërmetit të 26 nëntorit, për të ringritur edhe njëherë pasionin dhe dashurinë për vendin, për të pasur respekt dhe mirënjohje, jo vetëm për dëshmorët tanë, por për të pasur respekt dhe mirënjohje për punën e atyre djemve dhe vajzave që kanë bërë për Shqipërinë. Lavdi dëshmorëve! Faleminderit”, tha Monika Kryemadhi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *