Rusia ka akuzuar Ukrainën se  ka kryer atë që duket të jetë sulmi më i madh me dronë në tokën ruse që nga momenti i nisjes së luftës 18 muaj më pare.

 

Gjashtë rajone ruse u goditën gjatë naftës. Dronët  prekën edhe një aeroport në rajonin perëndimor të Rusisë ,pranë kufirit me Estoninë dhe Letoninë, duke  shkaktuar  një zjarr masiv. Sulmi në aeroport, po ashtu dëmtoi edhe katër aeroplanë transportues.

 

Rusia është kundërpërgjigjur duke sulmuar Kievin. Për pasojë 2 persona u vranë si dhe 2 te tjere u plagosën.

 

 “Kievi nuk është përballur me sulm kaq të fuqishëm që nga pranvera. Armiku e ka kryer një sulm të kombinuar, duke përdorur dronë dhe raketa”, tha Serhi Popko, shef i administratës ushtarake të kryeqytetit ukrasinas

 

Për shpërthime u raportua edhe në qytetin jugor Odesa  si  dhe në rajonin Çerkasi. Për shkak të sulmeve ajrore nga të duja vendet, në disa rajone janë anuluar përkohësisht të gjitha fluturimet

 

Ndërkohë, zyrtarët ukrainas nuk kanë bërë asnjë koment rreth goditjeve me dron në Rusi.

One thought on “Sulmet me dronë në Moskë: “Ky është vetëm fillimi”

 1. ANANLIST DW MIKHAEL BUSHUEV: SULMET ME DRON N’MOSKË:” KY ËSHTË FILLIMI”
  PASI UKRAINA VEÇ KA ARRITUR ME SULMUAR RURINË N’MOSKË; DHE KJO THOTË SE
  ËSHTË AFËR FUNDI LUFTËS DHE FUNDI FUTËS A, RUSIA NUK ËSHTË E PA PREKSHME
  ËH, DEMOKRACIA BOTËRORE, NUK FRIGOHEJ O AS NUK NËNSHTROHEJ O, KURFARË
  TERRORIZMI AS KURFARË GJENOCIDI, AS HOLOKAUSTEVE FASHISTE, NACISTE EDHE
  NUK MUND PËRSERITEJ AS TERSENGRITEJ DIKTATURA KOLONISTE, ME KOLONIZUAR
  KOMBE DHE SHTETE DUKE I SHFAROSUR TERË POPULLATËN, NGRATËN VETËM PËR
  TË UA GRABITUR TERË PASURINË MATERIALE EDHE DUKE UA FSHIRË TRURIN MORE
  PRURIN, PËR LIRI, PAVARËSI DHE DEMOKRACI E, RIBASHKIM TERË KOMBËTAR EDHE
  NDËRKOMBËTARË! T’FALA REFUGJATË LUFTË NGA KOSOVA TERORIZUAR NGA FASH-
  IZMI, NACIZMI RUSO SERBO JUGOSLLAVË O, PUSO VERBO TUGOSHKAVË! MANI USA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *