Rreth 40 persona kanë humbur jetën si dhe më shumë se 20 të tjerë janë plagosur në Zelandën e Re.

 

Sipas raportimeve praprake të mediave të huaja, dy xhami të qytetit Christchurch ranë pre e një sulmi terrorist.

 

Vetë kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern e përshkroi incidentin si një nga “ditët më të errëta” të vendit.

 

Ndërsa nga ana tjetër autoritetet lokale njoftuan se tre burra dhe një grua janë në paraburgim ndërsa paralajmëruan dhe arrestime të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *