Ambasadën amerikane në kryeqytetin e Irakut, Bagdad është sulmuar sërish. Mediat ndërkombëtare raportojnë se tre raketa ganë goditur institucionin e ambasadës amerikane në Bagdad ku si pasojë është plagosur një person.

 

Ky incident do të shënonte herën e parë në disa vjet që është plagosur stafi i ambasadës amerikane si pasojë e sulmeve të tilla. Asnjë grup ende nuk e ka marrë përgjegjësinë, mirëpo Shtetet e Bashkuara në të kaluarën kanë fajësuar fraksionet ushtarake të përkrahura nga Irani në Irak.

 

Kryeministri irakian, Adel Abdul Mahdi e ka dënuar sulmin, duke thënë se vazhdimësia e sulmeve të ngjashme “e shtyn Irakut drejt kthimit në fushëbetejë”.

 

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë: “Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Irakut që të përmbushë obligimet e saj për të mbrojtur hapësirat diplomatike”.

 

Në sulmet e fundit janë sulmuar ose ambasada, ose baza ushtarake irakiane, nëpër të cilat ka staf të angazhuar amerikan. Iraku është përfshirë së fundmi në përshkallëzim të tensioneve që ekzistojnë mes SHBA-së dhe Iranit.

 

Mes tjerash edhe për shkak të vrasjes së komandantit iranian, Qasem Soleimani nga forcat amerikane më 3 janar në Bagdad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *