Spitali ku Kate Middleton iu nënshtrua një operacioni abdominal  thuhet se ka nisur një hetim pas akuzave se anëtarët e stafit u përpoqën të aksesonin të dhënat e saj mjekësore.

Sipas British Mirror, një anëtar i stafit në “The London Clinic” dyshohet se u kap duke u përpjekur të aksesonte të dhënat mjekësore të Princeshës së Uellsit.

Lexo edhe :

Related Posts

“Kjo është një shkelje e madhe e sigurisë dhe tepër e dëmshme për spitalin, duke pasur parasysh reputacionin e tij për trajtimin e anëtarëve të familjes mbretërore. Zyrtarët e spitalit kontaktuan Pallatin Kensington sapo incidenti u mësua dhe siguruan se do të kishte një hetim të plotë. I gjithë personeli mjekësor ishte i tronditur nga akuzat dhe i lënduar që një koleg i besuar dyshohet se ishte përgjegjës për një shkelje të tillë të besimit dhe etikës”, tha një burim për Mirror.

Spitali nuk pranoi të komentonte mbi akuzat, por i tha gazetës se beson fuqishëm se “të gjithë pacientët tanë, pavarësisht statusit, meritojnë privatësi dhe konfidencialitet të plotë në lidhje me informacionin e tyre mjekësor”.

Klinika e Londrës, ku u trajtua Princesha e Uellsit në fillim të këtij viti, hapi për herë të parë dyert e saj në vitin 1932. Ndër të tjera, Princi Philip, Princesha Margaret, ylli i Hollivudit Elizabeth Taylor dhe ish-presidenti i SHBA-së, John F. Kennedy jnë trajtuar aty.

Klinika ka një qendër kryesore të kancerit. Që nga vitet 1980, disa nga objektet e sitit janë hapur zyrtarisht nga anëtarët e familjes mbretërore./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *