Porto dhe Benfika nuk falin dhe fitojnë thelle ne ndeshjet e vlefshme për javën e 21 te kampionatit portugez te futbollit. Te dy takimet e transmetuara ne paketën Tring kane dhuruar emocione dhe gola te shumte.

Benfika e ka nisur keq ndaj Rio Ave te vendit te peste kur ka pësuar një gol qe ne minutën e 9 te ndeshje nga Guedes. Është dashur te vije pjesa e dyte kur Jardel barazoi shifrat dhe udhëhoqi me golin e tij kthesën e shqiponjave qe ne fund te mbyllen 5-1. Golat u shënuan nga Pici Jonas Dias dhe Himenez.

Me mire ka bere Porto ne sfidën ndaj Brages. Bardheblute kaluan ne avantazh shume shpejt me ane te Sergio Olivieres por edhe pse Braga barazoi me ane te Raul ishte qendërmbrojtësi Diegio Rejes qe rivendosi avantazhin e vendasve qe ne pjesën e pare. Ne te dytën goli i Vinsent Abubakar ka vulosur rezultatin ne 3-1.

Porto rikthehet ne vendin e pare me 52 pike dy me shume se Sportingu dhe Benfika por edhe me një ndeshje për tu luajtur pas ndërprerjes se sfidës ndaj Estoril pak dite me pare.