Pas Kuvendi miratoi ndryshimet në qeveri, ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca ka uruar dy ministrat, Olta Xhaçka dhe Niko Peleshi në postet e reja në krye të Ministrisë së Jashtme dhe atë të Mbrojtjes.

Nëpërmjet një postimi në “Tëitter”, diplomati europian shkruan se pret tashmë nga Xhaçka dhe Peleshi që të vijojnë punën e përbashkët për të ndihmuar Shqipërinë që të ecë më shpejt në rrugën për anëtarësim në BE.

“Urime Olta Xhaçka & Niko Peleshi për emërimin e tyre si Ministra për Evropën & Punët e Jashtme dhe të Mbrojtjes. Presim të vazhdojmë të punojmë së bashku për të ndihmuar Shqipërinë të ecë shpejt në rrugën e saj të BE-së të pranimit.”

Po ashtu, ai ka falënderuar edhe ish-ministrin e jashtëm në detyrë Gent Cakajn për bashkëpunimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *