Koha po afrohet gjithnjë e më shumë që Spanja dhe Franca të përballen në një gjysmëfinale të tensionuar që do të vendosë se kush do të kalojë në finale. Thënë kështu, një nga aspektet më interesante të kësaj përplasjeje do të jetë prania e Kylian Mbappé, i cili sipas shumë tifozëve është lojtari më i mirë i skuadrës franceze.

Kjo ndeshje është edhe më interesante, sepse do të jetë e fundit ose e dyta për francezin përpara se t’i bashkohet madrilenëve më 16 korrik. Duhet theksuar gjithashtu se Mbappé flet rrjedhshëm spanjisht, siç e ka treguar në disa raste. Po nga e mori këtë rrjedhshmëri në gjuhën spanjolle?

Epo, rezulton se Mbappé, i frymëzuar nga arritjet e Cristiano Ronaldos në Real Madrid, vendosi që të mësonte spanjisht do të ishte vendimtare për karrierën e tij nëse do të bëhej një futbollist i madh. Kjo është arsyeja pse ai nuk ngurroi të mësonte gjuhën spanjolle në qendrën stërvitore të AS Monaco, duke arritur shpejt një zotërim të lakmueshëm të spanjishtes.

Sipas futbollistit, mësimi i spanjishtes i ka hapur shumë dyer dhe e ka bërë më të lehtë integrimin më të mirë kur iu bashkua Real Madridit.

“Spanjishtja ime është shumë e mirë sepse gjithmonë kam dashur të jem një futbollist i madh dhe një figurë e rëndësishme publike”, tha ai në një intervistë të fundit. Ai gjithashtu deklaroi se është një mjet i madh kur bëhet fjalë për integrimin në klubin e ri. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *