Me doza ironie dhe sulme të shumta, Anëtari i Kryesisë së PS, Alfred Peza komentoi paralajmërimin e presidentit Ilir Meta për protestë në 2 mars. Gjatë një interviste në studion e “Vizion Plus”, Peza e quajti Metën “Skënderbeun e ri” që po synon të krijojë një Besëlidhje me zyrtarët e LSI.

 

“2 marsi i 1444 është Besëlidhja e famshme e Lezhës ku Gjergj Kastriot Skënderbeu thërriti të gjithë princërit shqiptarë në besëlidhje për luftën kundër pushtimit osman. Pas 576 vjetësh kemi edhe Skënderbeun e ri, Ilir Metën, i cili ka thërritur Besëlidhjen e ish-drejtorëve të LSI dhe gjithë zyrtarëvë të LSI që nuk janë më në qeveri dhe nuk kanë më pushtet. Kjo do të jetë ajo aleanca e madhe. Asgjë nuk do të ndodhë. Ajo çfarë do të ndodshë në 2 mars është fillimi i fundit të Ilir Metës si president.”

 

Për Pezën, paralajmërimet e presidentit nuk duhen marrë seriozisht. Ai theksoi se kjo ofensivë e kreut të shtetit lidhet me faktin se ai nuk e rrëzon dot më reformën në drejtësi.

 

“Është paralajmërimi numër 707 serioz i presidentit në vazhdën e paralajmërimeve që ka prej më shumë se një viti që bën në pozitat e një njeriu që ka tejkalaur të drejtat e tij kushteutese në raport me institucionin që përfaqëson, në raport me atë që përcakton Kushtetuta për presidentin dhe në raport me të gjitha detyrat dhe detyrimet që ka kreu i shtetit në një Republikë Parlamentare si kjo e jona. Nuk ka asnjë rrezik për destabilizim.  I gjithë reagimi i Presidentit të Republikës vjen për shkak të faktit se ai nuk ka më asnjë fuqi dhe asnjë fuqi të bllokojë më reformën në drejtësi dhe ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, përfshirë edhe Gjykatën Kushtetuese të reformuar.”

 

 

One thought on ““Skënderbeu i ri”/ Peza: Meta në 2 mars ka thirrur Besëlidhjen e ish-drejtorëve të LSI

  1. Faleminderit shoku yni i Partise Kumununisti yne president Po Mona ku do jete se duhet dhe ajo se me te shkurtra ja Ngref Shqipetareve qe kane rrespect por pse jo edhe ca Sex. Meta shoku yne i vjeter harroje Monen ,Ajo po ben Demokraten ajo shihet ne dyert e Botes Amerike dhe kudo gjendet , Hey ku fle mos pyet ti je politikan dhe qen i zoti nuk te ngrihet ,blej ca Viagra per te bere Sex ,me Qen e Qete Kopili Komunist me breke plazhi .Populli do prese qe te marre hesapin e Florinjeve or ty si Peng. Oh mos harro dhe kete debil qe ke afer ,qe duket si i gjymtuar nga Trute ,te pakten qesh nuk zgerdhihet si ty , eshte djale debil por jo nevrik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *