Ndahet nga jeta në moshën 65 vjeçare bashkëthemeluesi i Microsoft-it Paul Allen.

 

Sëbashku me miku i tij Bill Gates, themeluan kompaninë teknologjike më shumë se 40 vite më parë. Allen vdiq nga kanceri i gjendrave limfatike, sëmundje prej së cilës vuante prej rreth një dekade.

 

Bill Gates u shpreh tejet i dëshpëruar nga vdekja e një prej miqve të tij më të vjetër dhe më të dashur siç e konsideroi ai Paul Allen-in.

 

Një pjesë të madhe të parave që fitonte Paul Allen i përdorte për filantropi. Ai ishte një miliarder që kishte në pronësi Ligën Kombëtare të Futbollit të Siatëllit Seahaëks si dhe ekipin profesionist të basketbollit NBA të Portlendit Trail Blazers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *