Ushtria amerikane do të dërgojë një shtesë prej 1.000 trupash në Lindjen e Mesme.

 

Shkak i shtimit të trupave janë bërë tensioned në rritje me Iranin.

 

Sekretari Mbrojtjes, Patrick Shanahan theksoi se shtimi I turpave është një përgjigje e sjelljes armiqësore të treguar prej trupave iraniane.

 

Pak ditë më parë ushtria amerikane publikoi disa pamje ku sipas saj Iriani fshihet pas dy sulmeve të bëra në depozitat e naftës në Gjirin e Omanit.

 

Uashingtoni e ka akuzuar Iranin se ka vendosur qëllimisht mina ndërsa ky I fundit I ka mohuar akuzat.

 

Ndërkohë nga ana tjetër, të hënën tensioned mes dy vendeve u shtuan akoma më shumë pasi Irani deklaroi se do të shtojë rezervat e uraniumit dhe se nuk do të respektojë më marrveshjen bërthamore të 2015.

 

Shak për këtë vendim janë bërë sanksionet e vendosura prej SHBA ndaj Iranit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *