Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas vendimin të Shqipërisë për t’ju bashkuar asaj që njihet si ‘Rrjeti i Paster’.


Kim ka përgëzuar vendimin e Shqipërisë e cila i doli në krah iniciativës së ShBA-ve me synim mbrojtjen e rrjeteve të tyre 5G, nga faktorë të tjerë që kërcënojnë privatësinë dhe të dhënat personale.


Në mesazhin e saj, diplomatja amerikane shkruan se ky është një vendim strategjik i Shqipërisë për të mbrojtur një infrastrukturë kritike.


Më heret, ka reaguar edhe numri dy i partisë socialiste, Taulant Balla, i cili tha se rrjeti i pastër ka standarte të besueshme ndërkombëtare dhe është angazhim i Shqipërisë për një internet të sigurt që mbron të drejtat e njeriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *