Nuk kanë munguar grupet e hekurta në shortin e hedhur për fazën e grupeve të Uefa Champions League.

Goglat e Montecarlos, kanë dhuruar një grup ferri për Interin i cili do të ketë të bëjë me Barcelonën dhe Borusia Dortmund në grupin F. Përplasje spektakolare për dy vendet e para që të cojnë më tej ndërsa Sllavia e Pragës mund të jetë e kënaqur që do të luajë ndaj më të mirëve të Europës pasi shanse nuk ka.

Ndërkohe  në disa grupe të tjera nuk mungojnë ndeshjet dhe duelet që përsëriten.

Kështu ndodh me Juventus që do të luajë sërish kundër Aletico Madrid të Diego Simeones. Bardhezinjte që konsiderohen favorite te mëdhenj në këtë edicion, do të kenë punë edhe me Bayer Leverkusën dhe Lokomotiv Moskë , duele këto të grupit D.

Liverpool, kampion në fuqi gjen sërish një ekip që e pati rival të madh në edicionin e kaluar, Napolin e Carlo Ancelotit. Skuadrat janë të vendosura në grupin E, ku janë ndjeshëm të favorizuara për të shkuar më tej pasi rivalë do të kenë Salzburgun dhe Genk.

Edhe Real Madrid do të gjëjë një rival të njohur si PSG më të cilën është përplasur në sezonet e fundit. Por këto dy ekipe të vendosura në grupin A, patën fat pasi rivalet e tjerë Club Brugge dhe Galatasaray janë ndjeshëm më të dobta.

Grup shumë i fortë ai që sheh përballe njeri-tjetrit ekipe si Ajaks, Chelsea, Lille dhe Valencia, skuadra të vendosura në grupin H.

Edhe Bayern ka dale i kenaqur nga shorti pasi rivalin me te forte ne grupin B do te kete Tottenhamin ndersa ekipet e tjera si Olimpiakos dhe Crvena Zvezda jane te kalueshme.

Ekipi me i lumtur pas ketij shorti duhet te jete Manchester City, pasi skuadra e Guardioles ka peshkuar Shakhtar Donetsk qe eshte njohje e vjeter per anglezet ndersa dy ekipet e tjera jane Dinamo Zagreb dhe Atalanta.

Faza e grupeve e Uefa Champions League do te nise ne datat 17 dhe 18 shtator dhe do te mbyllet ne datat 10 dhe 11 dhjetor.

Perballjet do te transmetohen si gjithnje te gjitha ne Tring.

 

Me poshte 8 grupet e Uefa Champions League

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *