Ish-deputeti demokrat Romeo Gurakuqi e ka cilësuar idenë e krijimit të “Shengenit Ballkanik” si një lëvizje të kryeministrit Rama për të hequr vëmendjen nga dështimi për hapjen e negociatave.

 

I ftuar në studion e emisionit të mëngjesit 7pa5, në Vizion Plus, Gurakuqi tha se ai mbështet marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë me Serbinë, pasi Shqipëria në politiknë e Jashtme nuk drejtohet nga selia rozë por ka mbi shpinë edhe Kosovën.

 

Për Gurakuqin, lëvizja e lirë në Ballkan nuk mund të realizohet pa pjesëmarrjen e Malit të ZI dhe Kosovës.

 

“Mosrespektimi i konsultës me autoritetet e reja të qeverisë të Republikës së Kosovës, zotin Kurti dhe zonjës Osmani, mungesa e nje ekspertize te brendshme bazuar në shtyllat e politikes se jashtme te Shqiperise. Levizja e Rames nje zhvendosje vemendje ndaj deshtimit per hapjen e negociatave dhe pergjigje inatcore e pafshehur ndaj kushteve strikte te BE per ndertimin e nje shteti serioz te se drejtes. Vendimi eshte realizuar pa marre parasysh  kushtin themelor, njohjen e pakushtezuar nga Serbia te Republikes se Kosoves, pa pjesmarrjen e barabarte te te ciles ne proces dhe pa pjesmarrjen e Malit te Zi, nuk mund ge kete nje levizje te vertete te lire ne Ballkan. Serbia eshte nje vend me qeverisje te programuar qartesisht ne objektivat e veta. Ndersa Shqiperia eshte nje vend me nje qeverisje qe operon spontanisht, sipas interesave orekseve dhe reflekseve momentale te njerezve qe drejtojne qeverine”

 

I ndalur tek negociatat, Gurakuqi akuzoi qeverië se nuk po mban përgjegjësi në lidhje me dështimin në procesin e integrimit.

 

“Besoj se janë sjellje të papërgjegjëshme. Një muaj më parë e gjithë vëmendja e opinionit public në Shqipëri ka qenë e përqendruar në procesin e hapjes së negociatave me BE. Ju e dini gjithë spektri politik përfshirë dhe opzitën e drejtuar nga PD ka qenë e interesuar që Shqipërisë t’i hapeshin negociatat në mënyrë që rrethi I së mirës ndaj pushtetit absolut I Edi Ramës të vinte duke u ngushtuar. Dhe një muaj më mbrapa pas kësaj është hapur një problem I ri, një çështje e re për të diskutuar, në një kohë ku padyshim çështja që duhej të diskutohet është përgjegjësia që duhet të ndjenin drejtuesi qeverisë dhe kabineti qeveritar për dështimin e qeverisë. Dhe nuk është një dështim I vogël por është I madh dhe në çdo vend”

 

I ndalur tek aksioni i opozites dhe turi i nisur nga lideri demokrat Luzlim Basha, Gurakuqi tha se ne momentin qe PD do te vije ne pushtet ka si qellim qe t’u jap njerezve shprese.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.