Subscribe

Sot është dita e tretë e samitit të NATO-s që po zhvillohet në Madrid.

 

Në fokus të diskutimeve mësohet se është lufta në Ukrainë dhe ndihma që do të japin vendet anëtare të aleancës për Kievin.

 

 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në fund të samitit të Madridit u shpreh se aleatët e Aleancës diskutuan lidhur me përpjekjet e tyre për të zbutur krizën dhe për të nxjerrë grurin nga Ukraina si nga toka ashtu edhe nga deti.

 

“Çmimet e ushqimeve po arrijnë nivele rekord dhe shumë vende varen nga Ukraina për jetesën. Aleatët diskutuan përpjekjet e tyre për të zbutur krizën dhe për të nxjerrë grurin nga Ukraina si nga toka ashtu edhe nga deti, “tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp pas samitit të Madridit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.