1.5 milionë njerëz në jug  të Ukrainës janë në errësirë, pas shkatërrimit të rrjetit elektrik nga dronët rusë. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm tha se dy objekte energjetike në rajonin e Odesas u goditën nga forcat ruse.

 

Presidenti Volodymyr Zelenskyi, gjatë një komunikimi publik e ka konsideruar situatën të vështirë ndersa sipas tij rikthimi I furnizimit me energji do te kerkoje kohe.

 

Norvegjia po ndihmon me 100 milionë Dollarë për riparimin e demeve.

 

zëdhënësi i Administratës Rajonale të Odesës tha se riparimi i plotë i rrjeteve te energjise mund të zgjasë deri në tre muaj. Që prej Tetorit, Moska ka shënjestruar infrastrukturën energjetike nepermjet sulemeve me raketa dhe drone.

 

Sipas zyrtarëve ukrainas sulmet po bëhen me ndihmen e Teheranit i cili po furnizon me dronë Moskën.Ndërkohë, Britania e Madhe paralajmeroi se mbështetja ushtarake e Iranit për Rusinë ka të ngjarë të rritet me tej në muajt e ardhshëm, duke përfshirë dërgesat e mundshme të raketave balistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *