Shkon në 6 numri I personave të ndaluar në Kakavijë pas ceremonisë përkujtimore të Konstandinos Kacifas në Bularat.

 

Dy shtetas janë ndaluar rrugës për në Bularat, pra pa nisur ceremonia ndërsa 4 të tjerë janë kapur nga policia pas përfundimit të ceremonisë dhe në momentin që ata do të ktheheshin në Greqi.

 

Deri tani vetëm dy prej tyre janë identifikuar. Njeri ishte efektivi grek I policisë së Igumenicës Marios Gogolos të cilit iu gjet armë zjarri në makinë teksa udhëtonte bashkë me një eurodeputet në rrugën Sarandë-Gjirokastër.

 

Nga ana tjetër bëhet e ditur se personi tjeter i ndaluar është Fredi Bejleri drejtuesi I shoqatës “Omonia”.

 

Të gjithë të ndaluarit akuzohen për thirrje me natyre raciste në territorin shqiptar.

 

Per nje pjese te tyre do te kerkohet shpallja “non grata” sic ndodhi me shume shtetas te tjere grek pas ceremonies se varrimitg 40 dite me pare.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.