Në shumicen e bashkive ka përfunduar numërimi i votave dhe janë shpallur emrat fitues ( aty ku ka pasur me shume se nje kandidat) ndërsa në pak bashki të tjera rezultati zyrtar nuk eshte certifikuar nga KQZ.
Në zgjedhje morën pjesë gjithsej 36 parti, të ndara në dy koalicione: Aleanca për Shqipërinë Evropiane drejtuar nga PS dhe që përmban dhe 19 parti të tjera, Koalicioni Shpresa për Ndryshim me 6 parti, e udhëhequr nga Aleanca Kuq e Zi, ndërsa 9 parti garojnë jashtë koalicioneve.
Rezultatet zyrtare sipas KQZ
- Përfundon numërimi në Bashkinë e Kolonjës
Erion Isai 4278 vota
Fation Feka 304 vota
- Përfundon numërimi i votave në bashkinë e Devollit:
Eduard Duro PS: 6304 vota
Fezi Shaholli kandidat i pavarur:648 vota
Ylli Cenkolli FRD :242 vota
Artur Korpollogu Shpresa per ndryshim:341 vota
- Përfundon numërimi në Malësinë e Madhe
Tonin Marinaj 7,772 vota
Pjerin Spathari 493 vota
- Përfundon numërimi në Tropojë
Edison Hasanaj 177
Rexhe Byberi 3538
- Përfundon numërimi në Fushë Arrëz
Franc Tuci 2462
- Përfundon numërimi në Pukë
Gjon Gjonaj 3,730
- Përfundon numërimi në Bashkinë e Librazhdit
Kastriot Gurra 11 383
- Përfundon numërimi në Prrenjas
Nuri Belba 7054 vota
Myslim Karriqi 550 vota
- Përfundon numërimi në Gramsh
Klodian Taçe 8471 vota
Sabri Ibrahimi 605 vota
- Përfundon numërimi i votave në Pustec
Pali Kolefski 1505
Edmond Themelko 859
- Përfundon numërimi në Libohovë
Luiza Mandi 1275 vota
- Përfundon numërimi në Konispol
Shuaip Beqiri 3328 vota
- Përfundon numërimi në Himarë
Jorgo Goro 4209 vota
- Përfundon numërimi në Bashkinë e Selenicës
Pëllumb Binaj 5819
Marildo Hodaj 401
Shahin Çelaj 73
- Përfundon numërimi në Divjakë
Fredi Kokoneshi 13, 513 vota
- Përfundon numërimi në Vorë
Agim Kajmaku 6208 vota
- Përfundon numërimi në Urën Vajgurore
Juliana Mema 7666 vota
- Përfundon numërimi në Bulqizë
Lefter Alla mori 7332 vota
Ilir Balla 546 vota
19. Përfundon numërimi në Belsh
Arif Tafani 6 377 vota
Jashar Elezi 169 vota
20. Përfundon numërimi në Has
Liman Morina 4 276 vota
21. Përfundon numërimi në Kavaje
Redjan Krali 7 426 vota
Bledar Sinella 122
22.Përfundon numërimi në Lushnje
Fatos Tushe 28 086 vota
23. Përfundon numërimi në Mallakaster
Qerim Ismailaj 5 692
Robert Brahaj 471
24. Përfundon numërimi në Memaliaj
Gjolek Guci 4 206 vota
25. Përfundon numërimi në Polican
Adriatik Zotkaj 4 681 vota
26. Përfundon numërimi në Roskovec
Majlinda Bufi 7 740 vota vota
27. Përfundon numërimi në Skrapar
Adriatik Mema 4 505 vota
28. Përfundon numërimi në Vaun e Dejës
Mark Babani 6 003 vota
29. Përfundon numërimi në Berat
Plarent Aleksi 884
Pavlo Shkarpa 862
Ervin Demo 14 963
30. Përfundon numërimi në Patos
Rajmonda Balilaj 8 465
31.Përfundon numërimi në Fier
Armando Subashi 38 898 vota
32.Përfundon votimi në Korcë
Sotiraq Filo: 20831 vota
Leonard Olli: 1759 vota
Vota të pavlefshme: 1902
33. Përfundon numërimi në Këlcyrë
Klement Ndoni 2 222
Shkëlqim Muhaj 268
Hazbi Kasaj 106
34.Përfundon numërimi në Pogradec
Ilir Xhakolli 17.298 vota
Te pavlefshme 890 vota
35 .Përfundon numërimi në Tepelenë
Termet Peci 4228
Gëzim Malka 144
36. Përfundon numërimi në Lezhë
Pjerin Ndreu 12906,
Salvador Kacaj 433,
Eduart Ndocaj 784,
Të pavlefshme 1269 vota, 21 vota gabim
37. Përfundon numërimi në Dibër
Dionis Imeraj 12 990
Shkelzen Qoka 2 566
38. Perfundon numerimi ne Kruje
Artur Bushi ( PS) 17 888 vota
Te pavlefshme: 748 vota
39.Perfundon numerimi ne Elbasan
Gledjan Llatja ( PS) 38 477 vota
40.Perfundon numerimi ne Delvine
Majlinda Qilimi ( PS) 2608 vota
41. Perfundon numerimi ne Mallakaster
Qerim Ismailaj ( PS) 5692 vota
42.Perfundon numerimi ne Dropull
Dhimitraq Toli ( PS) 2248 vota
43. Perfundon numerimi ne Rrogozhine
Haxhi Memolla ( PS) 5399 vota
44. Perfundon numerimi ne Cerrik
Andis Salla ( PS) 6440 vota
Merita Xhika ( BD) 387 vota
45. Perfundon numerimi ne Kukes
Safet Gjici ( PS) 9896 vota
Abedin Oruci ( BD) 1992 vota
46: Perfundim numerimi ne Durres
Valbona Sako (PS) 34026 vota
Valbona Sakollari (BD) 3629 vota
Vota te pavlefshme 3029 (vota)
47. Perfundon numerimi ne Vlore
Dritan Leli ( PS) 29 733 vota
Valbona Mezini ( BD) 1827 vota
Te pavlefshme: 1847 vota
48. Përfundon numërimi në Finiq
Kristo Kico kandidat i Mega ka fituar me 3 333 vota
Leonidha Hristo 2 160
49. Përfundon numërimi në Kamëz
Rakip Suli 10 096
Ylber Gjeta 344
50.Përfundon numërimi në Klos
Bedri Hoxha 1 690
Ilmi Hoxha 3561
51.Përfundon numërimi në Kuçovë
Kreshnik Hajdari 9 570
52.Përfundon numërimi në Mirditë
Ndrec Dedaj 5 272
Gjon Ndoj 339
53.Përfundon numërimi në Sarandë
Ilir Nikolla 1 791
Adrian Gurma 7 435
54.Përfundon numërimi në Shijak
Arben Pohuri 449
Elton Arbana 5 391
55: Perfundon numerimi ne Tirane
Erion Veliaj (PS) 152 230 vota
Arben Skenderi ( BD) 9,364 vota
56. Perfundon numerimi ne Peqin
Lorenc Tosku ( PS) 5432 vota