Presidenti rus Vladimir Putin dhe ai i Kinës Xi Jinping do të takohen të mërkurën në një samit të klubit euroaziatik për sigurinë dhe mbrojtjen.  Moska dhe Pekini e shohin samitin si një “përgjigje ndaj ndikimit në rritje të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj” në rajon.

Putin dhe presidenti kinez kanë zgjeruar Organizatën e Bashkëpunimit të Shangait (SCO), një klub i themeluar në vitin 2001 që përfshin Rusinë, Kinën dhe fuqitë e Azisë Qendrore, duke përfshirë Indinë, Iranin dhe Pakistanin si kundërpeshë ndaj Perëndimit.

Putin do të zhvillojë një sërë takimesh dypalëshe të mërkurën në margjinat e samitit 3-4 korrik në kryeqytetin e Kazakistanit Astana, tha Kremlini.

Putin takohet me Xi dhe Erdogan

Ai do të takohet me Xi, presidentin turk Tajip Erdogan dhe krerët e Azerbajxhanit, Mongolisë dhe Pakistanit përpara një darke joformale të organizuar nga presidenti i Kazakistanit Kassym-Yomart Tokayev .

India ka njoftuar se kryeministri Narendra Modi, i cili pritet në Moskë në fund të këtij muaji, nuk do të marrë pjesë. Në vend të kësaj ai do të dërgojë ministrin e tij të Jashtëm.

“Udhëheqësit e vendeve anëtare të organizatës do të diskutojnë situatën aktuale, si dhe perspektivat për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit shumëpalësh në kuadër të organizatës dhe përmirësimin e aktiviteteve të saj”, thuhet në një deklaratë të Kremlinit.

Bashkëpunim pa kufi

Kina dhe Rusia deklaruan një partneritet “pa kufij” në shkurt 2022 kur Putin vizitoi Pekinin, disa ditë përpara se të dërgonte dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë. Që atëherë, Xi dhe Putin kanë thelluar marrëdhëniet e tyre.

Xi dhe Putin e shohin epokën e dominimit të SHBA-së pas Luftës së Ftohtë si në rënie. SHBA e sheh Kinën si konkurrentin e saj më të madh dhe Rusinë si kërcënimin më të madh të shtetit-komb.

Presidenti i SHBA Joe Biden pretendon se ky shekull do të përcaktohet nga konkurrenca ekzistenciale midis demokracive dhe autokracive.

SHBA i sheh Xi dhe Putin si udhëheqës autoritarë që kanë mbytur fjalën e lirë dhe kontrollojnë fort median dhe gjykatat. Biden e ka quajtur Xi një “diktator” dhe e ka quajtur Putin një “vrasës” dhe një “bastard të çmendur”. Pekini dhe Moska kritikuan Biden për komentet.

Historia e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait

Historia e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait daton në vitin 1996 , kur u krijua si një mjet për të koordinuar përpjekjet kundër kërcënimeve të jashtme si trafiku i drogës, dhe tradicionalisht është fokusuar në luftimin e çdo destabiliteti të brendshëm.

Bjellorusia do të marrë pjesë në samit për herë të parë si një anëtare e plotë e organizatës, njoftoi Kremlini.

Shtetet e tjera që marrin pjesë në diskutimet me grupin përfshijnë Bahreinin, Kamboxhia, Egjipti, Kuvajti, Mianmari, Nepali, Katari, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres pritet në Astana për samitin./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *