Disa prej skuadrave qe zbresin ne fushën e Champions Liges mbrëmjen e se martes kane luajtur ndeshjet ne kampionatet e tyre si prove gjenerale përpara sfidave te katerta ne grupet e kompeticionit me te rendesishem evropian te futbollit. Ne gjermani Borusia e Menshegladbahut qe prêt Selltikun te martën ne shtepi nuk shkoi me shume se nje barazim i bardhe 0-0 kunder Ajntrahtit te Frankfurtit megjithëse e ka dominuar takimin. Paris Sen Zhermen ne France ka hedhur nje hap te rendesishem ne fushën e vështirë te Liles. Megjithëse vendasit ka rrezikuar disa here me kembengules para portes ishin miqte te cileve ju anullua dhe nje gol i Di Marias ne pjesën e pare. Por ne fraksionin e dyte te ndeshjes Edinson Kavani stopon bukur nje top Brenda zones dhe ne nje kthese te rrufeshme godet fort duke I dhene goditjen skuadrës vendase ne minute e 65 te takimit. Ky ishte goli i 10 sezonal i Kavanit qe e ngjit Parisin ne kuoten e 23 pikëve. Ne Portugali, Sportingu i Lisbones eshte ne krize rezultatesh dhe kete e ka treguar edhe ne sfidën kunder Nacional Madeires ne transferte te mbyllur ne barazim te bardhe. Madje Sporting ka humbur edhe nje penallti ne minute e 7 te takimit . Ka përfituar Benfika qe ka mundur ne proven gjenerale përpara Dynamos se Kiveit skuadrën e Pakos De Ferreiras ne shtepi ne Lisbone. Skuadra e Rui Vitorias kaloi ne avantazh me ane te nje supergoli te yllit te ri te skuadrës Guedes qe ne minute e 26 te takimit. Ne pjesen e dyte Salvio ne te 62 dhe Pizi ne te 87 i vune vulën fitores 3-0 duke e ngjitur Benfiken ne kuotën e 25 pikëve 7 me shume se Sportingu. Beshiktashi ne prag te ndeshjes se kthimit kundër Napolit ne Stamboll nuk arrin me shume se nje pike ne fushen e veshtire te Genclerbirligi. Vendasit me Vedat Murriqin ne maje te sulmit kaluan te paret ne avantazh me ane te Serdar Gurler pas nje gabimi te pafalshëm te portierit te Beshiktash Fabri. Por ne pjesen e dyte ishte Kuaresma qe me nje krosim perfekt shërbeu mjaft mire per Anderson Talisken qe barazoi shifrat me koke. Beshiktashi ngjitet ne kuotën e 21 pikeve dhe do te kryesoje te pakten deri te dielën kur luan Basaksehir qe ne rast fitoreje mund te rimarre kreun e renditjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *