Këshilltari i presidentit, Tedi Blushi, ka reaguar duke iu drejtuar Ministres se Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali, pas rrëzimit nga mazhoranca të 8 dekreteve e cila foli ashpër nga Kuvendi.

 

Përmes një postimi në Facebook, ai shkruan se Reagimi i Presidencës pas rrëzimit te 8 dekreteve Klithmat anti-presidenciale të porositura sot me urgjencë duan të spostojnë vëmendjen nga miratimi kokëfortë i PPP-ve më të shtrenjta në botë, në kundërshtim me Kushtetutën.

 

“E ftojmë të Çmendurën E. të lexojë raportin final të OSBE/ODIHR për dekretin kushtetues të Presidentit Meta dhe sjelljet antikushtetuese të Kuvendit, KQZ dhe Kolegjit Zgjedhor, që i provojnë të gjithë botës demokratike kapjen e shtetit nga Rilindja moniste. Klithmat anti-presidenciale të porositura sot me urgjencë duan të spostojnë vëmendjen nga miratimi kokëfortë i PPP-ve më të shtrenjta në botë, në kundërshtim me Kushtetutën, ligjin dhe interesin publik, dhe në kurriz të qytetarëve shqiptarë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *