Nje dite pasi Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Tirane,kundërshtoi prerazi djegien e mandateve nga opozita, analistet risjellin ne vemendje te njejtin qendrim mbajtur ne kohen e miratimit te Reformes ne Drejtesi.

 

SKENDER MINXHOZI

 

Deklarata amerikane eshte mjafte e ashper, sidomos gjej te ashper dhe te drejtperdrejt nje moment kur ashtu si ne momentin e miratimit te Reformes ne Drejtesi, pala amerikane i ben thirrje deputeteve te Partise Demokratike dhe Levizjes Socialiste per Integrim qe te mos i binden urdherit partiak, pra kerkohet qe te dilet nga rreshti ne kete rast, sepse mendohet qe cenimi i institucionit te Parlamentit dhe dorezimi i mandateve, e cila ne nje menyre per mendimin tim, eshte arbitrare, shihet mesa duket si nje gabim i rende edhe ne Uashington.

 

Por per Agron Gjekmarkajn, edhe pse nje qendrim i tille pritej, kancelarite nderkombetare, do duhet te shohin dhe qendrimin e mazhorances.

 

 

AGRON GJEKMARKAJ

Pritej nje deklarate e tille nga SHBA dhe nga ambasadoret e tjetre, se eshte nje gje e pazakonte. Ndoshta ky eshte momenti i pare ku ushtrohet presion mbi opziten por ndoshta do duhet te ushtrohet me shume presion mbi qeverine ne kete rast, se sa mbi opziten dhe mbase ne ditet e ardhshme SHBA dhe BE do ta drejtojne tehun nga qeveria, sepse ne cdo rast vlen thenia e Regan “Problemi eshte qeveria dhe nuk eshte opozita”.

 

Ne historine e Shqiperise post-komuniste, duket se perplasjet me te medha me Uashingtonin i ka pasur Partia Demokratike.

 

SKENDER MINXHOZI


Nese do shkojne pas ne histori, problemet me te medha me adimistraten amerikane i ka pasur rregullisht Partia Demokratike, PS eshte konformuar ndaj qendrimit amerikan, edhe pa deshire ne momente te caktuara dhe ndoshta-ndoshta ferkimet e Edi Rames me Zerin e Amerikes jane momenti me theres i kundershtimit te socialisteve ndaj qendrimit te Uashingtonit. Nuk gjejme te tjera te tilla, nderkohe qe nga koha kur Berisha ishte President, gjejme plote qendrime kur PD dhe e djathta ka qene ne kurs perplasje me qendrimin zyrtar te SHBA.

 

 

EDUARD ZALOSHNJA

Thelbi eshte Berisha, sepse mos te harrojme qe kancelarite perndimore kane nje pervoje jo te mire ne lidhje me Berishen dhe behet fjale per vitin 1997.

 

 

Por Gjekmarkaj e sheh me dy ane qendrimin e SHBA, pasi sipas tij, nje sere vendimesh te rendesishme qe nga antaresimi ne NATO e deri tek deklarimi per Pavaresine e Kosoves, jane bere gjate kohes qe Berisha ka qene Kryeminister.

 

AGRON GJEKMARKAJ

Berisha ka qene nje lider i forte, nje lider sovranist qe shpeshhere mund t’u kete dhene bezdi me qendrimet e veta dhe ka krijuar antagonizem. Kjo nuk mund te quhet nje gje e keqe, por raporti mendoj qe ka qene i mire dhe PD eshte nje parti pro amerikane. Eshte themeluar si e tille dhe une e besoj edhe sot opozita si nje aset kombetar mbetet nje aset pro evropian, pro amerikan. Nuk kemi parti ne ne Shqiperi qe jane anti-amerikan, nuk e kemi kete luks dhe mendoj qe per nje kohe te gjate nuk do jete keshtu.

 

Shba dhe BE i bënë thirrje në unison deputetëve që të ngrihen mbi interesat partiake e të refuzojnë braktisjen e mandateve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *