Kapiteni i një anijeje ndihmash ka përshkruar momentin kur ekuipazhi i tij përdori sëpata dhe çekiç për të shpëtuar emigrantët e bllokuar në ngarkesën e një varke druri, e cila u fundos në brigjet e Italisë.

Ingo Veert, kapiteni i një anijeje ndihmash RESQSHIP, i tha programit të BBC-së “Today” se ekuipazhi i tij fillimisht shpëtoi 50 migrantë të ngecur në kuvertën e varkës pranë ishullit Lampedusa.

Ai tha se 10 burra të tjerë u gjetën të vdekur poshtë kuvertës së anijes.

Punonjësit e ndihmës thanë se 64 persona të tjerë janë ende të zhdukur në det, pasi një anije tjetër aty pranë u mbyt pranë rajonit italian të Kalabrisë.

Anija e dytë e mbytur ndodhej rreth 125 milje larg brigjeve italiane. Një nga 12 personat e mbijetuar vdiq pasi zbarkoi, tha roja bregdetare e vendit.

Të mbijetuarit iu dorëzuan rojes bregdetare italiane dhe u nxorën në breg mëngjesin e së hënës, ndërsa të ndjerit po dërgoheshin në ishull, sipas RESQSHIP.

Varkat mbanin emigrantë që ishin nisur nga Libia dhe Turqia, thanë agjencitë e OKB-së. Agjencia e lajmeve Ansa raportoi se ata kishin paguar rreth 3,500 dollarë (2,759 £) secili për udhëtimin.

Veert, i cili drejton anijen e shpëtimit Nadir, tha se ishte ora rreth 01:30 me kohën lokale kur raportet e para për “një varkë migrantësh plotësisht të mbingarkuar” erdhën në radio.

Ai tha se mbërritën rreth orës 03:00 në vendin e ngjarjes dhe panë se varka “pothuajse po fundosej”.

Kapiteni tha se ekuipazhi i tij u dha të mbijetuarve xhaketa shpëtimi dhe përdori një sëpatë dhe një çekiç për të ndihmuar në shpëtimin e dy personave nga rrënojat. Ekipet e shpëtimit gjetën një të mbijetuar që “pothuajse nuk merrte frymë”.

“Ne hapëm kuvertën dhe bëmë një vrimë të madhe për ta nxjerrë jashtë sepse ai kishte ngecur me disa persona të tjerë të vdekur… Ai ishte ende gjallë,” tha Veert për BBC.

“Të gjithë janë djem shumë të rinj midis 18 dhe 25 vjeç,” shtoi ai.

Varka ishte nisur nga Libia dhe mbante emigrantë nga Siria, Egjipti, Pakistani dhe Bangladeshi, tha në një deklaratë të përbashkët agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR, Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) dhe agjencia e OKB-së për fëmijë UNICEF.

Agjencitë e ndihmës thanë se një numër fëmijësh ishin në mesin e atyre që nuk u gjetën.

Shakilla Mohammadi nga MSF tha se kishte dëgjuar nga të mbijetuarit se 66 persona ishin të zhdukur, me tyre 26 fëmijë, disa vetëm disa muajsh.

“Familje të tëra nga Afganistani supozohen të vdekura. Ata u larguan nga Turqia tetë ditë më parë dhe kishin marrë ujë për tre ose katër ditë. Ata na thanë se nuk kishin jelek shpëtimi dhe disa anije nuk ndaluan për t’i ndihmuar,” tha ajo në një deklaratë.

Mesdheu është rruga më vdekjeprurëse e njohur e migrimit në botë.

Më shumë se 23,500 emigrantë kanë vdekur ose janë zhdukur në ujërat e saj që nga viti 2014, sipas të dhënave të OKB-së./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *