Nenkryetari i PD, Edi Paloka, shpjegoi vendimin e opozites per te mos i lene bosh vendet e saj ne komisionet zonale zgjedhore.

“Anetaret e KZAZ do te jene per te ndalur manipulimin e zgjedhjeve. E genjen mendja Edi Ramen, nese mendon se do ta leme te beje çfare te doje qofte edhe me kete proces fallco”.

Paloka shtoi se nga kompleksi per te mos u dukur vetem ne zgjedhje dhe me qellim per te manipuluar nderkombetaret, Rama po deligjit vete procesin, duke emeruar “rivale” per 30 qershorin.

Nenkryetari demokrat tha se procesi po manipulohet. Dy shembujt sipas tij, ishin nga Kukesi dhe Kavaja.

“Ne Kukes, partia e krijuar nga Rama per fasade kandidon Kryetarin e qarkut Abedin Oruçin te Partise Socialiste.Ndersa Kandidati i Kavajes eshte jashte shtetit, nuk ka dorezuar asnje dokument ne KZAZ, por eshte deklaruar si kandidat.

Edi Paloka rikonfirmoi qendrimin e opozites se me 30 qershor nuk ka per te patur zgjedhje.

“Zgjedhjet me 30 nuk do te kete, kete e di edhe vete Rama. Dy protestat e fundit dhane nje mesazh te forte se qytetaret jane te vendosur te perballen kunder vjedhjes se zgjedhjeve, per te garantuar largimin e nje qeverie qe i blen ato me krimin.

 

Paloka tha se largimin i Rames eshte i panegociueshem dhe e vetmja rruge qe i hap rruge dialogut nderpartiak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *