Subscribe

Nje shperthim qe dyshohet i telekomanduar për pak se nuk i ka marrë  jetën Artan Bylykut.

 

Në mjetin e tij luksoz ishte vendosur një sasi e kondiserueshme eksplozivi e cila shpertheu në kohën kur Bylyku po hapte derën e mjetit të tij luksoz.

 

Ngjarja ndodhi rreth ores 7 e 30 min të së premtes duke shkatuar edhe panik për banorët e zonës së frigoriferit në rrugen “Ramazan Bogdani” ne Tirane.

 

 

 

Bylyku rreth 50 vjec, fatmiresisht nuk pesoi demtime.

 

Objektivi i atentatit është person pa precedente penal.

 

Ai  është kunat i Domart Konjarit, nje emer i njohur per policine i cili i ka shpetuar drejtesise shqiptare dhe asaj franceze.

 

Domart Konjari është në arrati ndërsa akuzohet për një sërë veprash penale në Francë si, “trafik ndërkombëtar droge” dhe “krijimi i organizatave kriminale”.

 

Domart Konjari u arrestua në nëntor të vitit 2015, për llogari të autoriteteve franceze por pesë muaj më vonë, Apeli i Krimeve të Rënda zbuti masën e sigurimit ndaj Konjarit, nga “arrest me burg” në “detyrim paraqitjeje”.

 

Kjo bëri që Konjari të arratisej dhe të jetë ende në kërkim.

 

Në dosjen që Krimet e Rënda kanë marrë nga autoritetet franceze, renditen me detaje të gjitha veprimtaritë e Konjarit në Shqipëri, Francë, Holandë, Belgjikë, Spanjë, Itali dhe Gjermani.

 

Hetuesit francezë thonë se kanë ndodhur edhe disa vrasje, ku në dy raste, 42-vjeçari Konjari u ka shpëtuar atentateve me armë.

 

Në dosjen e tij, Konjari akuzohet  si I përfshirë direkt ose indirect në disa atentativa dhe vrasje për trafikun e drogës në 20 vitet e fundit mes Shqipërisë dhe Francës. Rasti i fundit ishte vrasja e Devi kasmit ne Tirane, e cila dyshohej se ishte kryer me porosi te Konjarit.

 

Nuk është cudi që edhe tritoli që shpërtheu në makinën Bylykut të ketrë lidhje me figuren e kunatit të tij Konjari.

 

 

Ne foto: Artan Bylyku ( objektiv i atentatit)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *