Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e 24 orëve të fundit sa i përket situatës me Covid19 në vend.

 

Nga bilanci ditor, në 24 orët e fundit është shënuar një humbje jete dhe 549 raste të reja.

 

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1424 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 549 qytetarë, në këto bashki:

279 në Tiranë, 59 në Fier, 26 në Durrës, 18 në Vlorë, 17 në Patos, nga 14 qytetarë në Vorë, Lushnje, nga 13 qytetarë në Sarandë, Berat, 11 në Kamëz, 10 në Shkodër, nga 9 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, 7 në Lezhë, nga 6 qytetarë në Krujë, Divjakë, Himarë, 5 në Kurbin, nga 4 qytetarë në Rrogozhinë, Përmet, nga 3 qytetarë në Shijak, Dimal, Gramsh, nga 2 qytetarë në Roskovec, Mallakastër, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Selenicë, Tepelenë, Kolonjë.

Janë 3,936 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 76 vjeçe.

Janë shëruar 297 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 275,252 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (3 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 549
Të shëruar në 24 orë 297
Të shtruar në spitale 23
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 1424

Testime totale 1,854,161
Raste pozitive 282,690
Raste të shëruara 275,252
Raste Aktive 3,936
Humbje jete 3,502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,618
Fier 340
Vlorë 223
Durrës 187
Lezhë 111
Gjirokastër 108
Shkodër 107
Berat 92
Elbasan 77
Korçë 44
Dibër 23
Kukës 6

Leave a Reply

Your email address will not be published.