Skuadra që do të eliminohet sonte në ndeshjen gjysmëfinale mes Francës dhe Spanjës në Kampionatin Europian të futbollit në Gjermani, nuk do të luajë për vendin e tretë, siç është rasti në Kampionatin Botëror.

Situata është e thjeshtë për Francën dhe Spanjën, të cilët sonte luajnë në ndeshjen gjysmëfinale. Gara do të ndalet për humbësin që nuk do të ketë një çmim ngushëllues për vendin e tretë ndaj humbësit të gjysmëfinales së dytë Angli-Holandë.

Arsyeja për këtë është se ndeshja për medaljen e bronztë u anulua pas Kampionatit Europian të vitit 1984.

Deri në vitin 1984, ishin tetë skuadra të ndara në dy grupe me nga katër, dhe finalja iu premtua të parit në secilin grup. Ndeshja për vendin e tretë u luajt mes nënkampionëve.

Megjithatë, UEFA e ndryshoi atë format në 1984 duke shtuar gjysmëfinalet e luajtura midis dy skuadrave të para në secilin grup. Shtimi i atyre ndeshjeve rezultoi me fshirjen e ndeshjes së vendit të tretë.

Formati i Europianit u zgjerua më vonë – 16 ekipe kombëtare nga 1996, pastaj 24 nga 2016, por ndeshja për klubin e tretë nuk u kthye më.

Ndeshja e parë gjysmëfinale mes Francës dhe Spanjës është planifikuar të zhvillohet sonte në Mynih në orën 21:00 dhe e dyta mes Anglisë dhe Holandës nesër në Dortmund, po ashtu në orën 21:00. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *