, CNN

Vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për t’i dhënë Partisë Laburiste të qendrës së majtë një shumicë parlamentare vjen në të njëjtën kohë që Evropa është gjerësisht në kontrollin e asaj që disa e quajnë “një rritje populiste të krahut të djathtë”.

Zgjedhjet evropiane të muajit të kaluar  panë një numër historik ligjvënësish nga partitë e ekstremit të djathtë që u zgjodhën në Parlamentin Evropian.

Rezultatet shkaktuan kaos dhe presidenti francez Emmanuel Macron thirri zgjedhje të parakohshme parlamentare në vendin e tij, raundin e parë të të cilave e fitoi Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë javën e kaluar.

Një qeveri e përbërë nga figura të ekstremit të djathtë u formua në Holandë këtë javë.

Italia udhëhiqet nga liderja më e djathtë që nga sundimi i liderit fashist të kohës së luftës Benito Musolini.

Këto fitore elektorale dhe perspektiva e të djathtëve populistë në pushtet nuk janë më një surprizë në vendet evropiane.

Ka shumë arsye për këtë rritje të populizmit, shpesh unike për vendet individuale.

Por në përgjithësi, një numër vendesh evropiane po vuajnë nga ekonomitë e ngadalta, imigrimi i lartë dhe çmimet më të larta të energjisë.

Bashkimi Evropian shpesh fajësohet për vështirësitë kombëtare nga politikanët populistë.

Pra, pse Britania, i vetmi vend ku euroskepticizmi çoi në një referendum për anëtarësimin në BE, po e kundërshton këtë prirje?

Pavarësisht shkallës së fitores së Laburistëve, është e qartë nga rezultatet se e djathta britanike është larg të qenit e vdekur.

Partia Konservatore, pavarësisht natës së saj zhgënjyese, është e vendosur të tejkalojë pritshmëritë e një numri sondazhesh, të cilat parashikuan se do të fitonte më pak se 100 vende.

Një tjetër parti që po i tejkalon rezultatet e sondazheve është Reforma në Mbretërinë e Bashkuar e krahut të djathtë populist, e udhëhequr nga Nigel Farage, i cili është ndoshta më i njohur këto ditë për miqësinë e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump.

Suksesi politik i Farage deri më sot ka ardhur i gjithë pa pasur një mandat parlamentar. Tani ai jo vetëm që ka fituar një vend vetë, por do të ketë një grup të vogël kolegësh gati për të hedhur granata në drejtim të liderit laburist Keir Starmer. Farage pa dyshim do të ndikojë në debatin mbi drejtimin e ardhshëm të Partisë Konservatore, ndoshta duke e zvarritur atë më tej djathtas.

Është e mundur që ndarja e së djathtës nga Farage e ka ndihmuar Starmerin në rrugën e tij drejt një fitoreje kaq të madhe. Në politikën britanike, përqindja e votave që merr një parti nuk përkthehet domosdoshmërisht në vende. Çdo vend vendoset individualisht, fitues është kandidati me më shumë vota, që shpesh është më pak se 50%.

Dhe me performancën e mirë të Reformës në shumë prej vendeve që laburistët fituan, e djathta e fortë jo vetëm që do të jetë e pamundur të injorohet në këtë parlament, por ajo mund të shohë lehtësisht ndikimin e saj të rritet më tej.

Britania vuan nga të njëjtat probleme si vendet e tjera evropiane. Nëse Starmer lëkundet si kryeministër, ka të gjitha mundësitë që e djathta popullore të vazhdojë të pushtojë imagjinatën e publikut, siç ka bërë kudo në Evropë./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *