Ministria e Shëndetësisë reagoi pas lajmit për ndarjen nga jeta të mjekut Anibal Byberi. Doktori 53-vjeçar sipas ministrisë, po trajtohej në shtëpi. Por pas rëndimit të gjendjes, u shtrua në spital. Ai vuante edhe nga sëmundje të tjera.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale me hidhërim të thellë konfirmon humbjen e jetës së mjekut Anibal Byberi në spitalin “Shefqet Ndroqi”, si pasojë e Covid19. Mjeku pneumolog 53 vjeçar, me origjinë nga Tropoja është konfirmuar pozitiv me virusin e rrezikshëm pak ditë më parë dhe vijonte trajtimin në banesë. Pas rëndimit të gjendjes shëndetësore, mjeku Byberi është paraqitur në Urgjencën e Spitalit Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku pavarësisht ndihmës së menjëhershme të ofruar nga stafi mjekësor, fatkeqësisht nuk ka mundur të mbijetojë si pasojë e insuficencës së rëndë respiratore. Mjeku Anibal Byberi vuante nga psoriasis, një sëmundje lëkure dhe obeziteti.”

Ministria sqaroi se momentalisht Anibal Byberi nuk punonte, por gjatë këtyre ditëve do të konkurronte për një vend.

“Pas shumë vitesh punë në vendlindjen e tij, ka punuar për disa kohë si mjek në burgun 302, ndërsa aktualisht nuk ishte në punë, ndërsa këto ditë do të konkuronte në portalin “Mjekë për Shqipërinë”.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *