Përmbytjet e shkaktuara nga shirat më të dendur të Australisë veriore në dekada lanë dhjetëra familje të bllokuara gjatë natës.

Përmbytjet ka të ngjarë që të pengojnë përpjekjet e shpëtimit.

“Ne kemi njerëz të ngecur në çati, atje kanë qenë gjatë gjithë natës,” tha të hënën Kryeministri i Queensland Steven Miles.

“Nëntë persona, përfshirë një fëmijë, u bllokuan në çatinë e një spitali rreth 170 kilometra (105 milje) në veri të Cairns”, tha ai.

“Ne nuk mund të marrim mbështetje ajrore në to sepse shiu është shumë i dendur,” shtoi ai.

Rreth 300 persona u shpëtuan në Cairns të dielën, tha të hënën shërbimi i emergjencës shtetërore të Queensland. Sipas autoriteteve nuk është raportuar për të vdekur apo të lënduar.

Cairns regjistroi më shumë se 300 milimetra (rreth 11.81 inç) shi në gjashtë orë dhe më shumë se 650 milimetra (rreth 25.6 inç) për 19 orë, tha Miles.

Fotot nga qyteti treguan rrugë të zhytura tërësisht në ujë të turbullt.

Autoritetet kanë paralajmëruar gjithashtu banorët e Queensland të goditur nga përmbytjet që të jenë të kujdesshëm ndaj gjarpërinjve dhe krokodilëve në ujërat e përmbytjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *