Vladimir Putin do të mbajë një ceremoni nënshkrimi të premten për të aneksuar zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës pas ‘referendumeve’ të cilat Ukraina dhe Perëndimi i konsideruar një turp.

 

Votimet për të ashtuquajturin ‘referendum’ u mbajtën në Luhansk dhe Donetsk në lindje dhe në Zaporizhzhia dhe Kherson në jug të Ukrainës.

 

 

Presidenti rus do të mbajë një fjalim të madh në Kremlin.

 

Një skenë tashmë është ngritur në Sheshin e Kuq të Moskës, me tabela që shpallin katër rajonet si pjesë të Rusisë dhe një koncert të planifikuar për mbrëmjen e madhe.

 

Ngjarja i bën jehonë aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, i cili gjithashtu pasoi një referendum të diskredituar dhe u paralajmërua nga një nënshkrim i Kremlinit i ndjekur nga një fjalim për fitoren presidenciale në parlament. Ky aneksim fillestar nuk është njohur kurrë nga shumica dërrmuese e komunitetit ndërkombëtar, dhe as kjo nuk do të njihet.

 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se “pseudo-referendumet” ishin të pavlefshme dhe nuk e ndryshuan realitetin. “Integriteti territorial i Ukrainës do të rivendoset. Dhe reagimi ynë ndaj njohjes së rezultateve nga Rusia do të jetë shumë i ashpër.”

 

“Nesër në orën lokale 15:00, në Pallatin e Kremlinit të Madh do të mbahet një ceremoni nënshkrimi për përfshirjen e territoreve të reja në Rusi”, tha zëdhënësi Dmitry Peskov. Do të nënshkruhen marrëveshje të veçanta me dy liderët separatistë të mbështetur nga Rusia nga lindja, dhe dy zyrtarët e emëruar nga Rusia nga jugu.

 

Ashtu si me Krimenë, dy dhomat e parlamentit të Rusisë do të ratifikojnë zyrtarisht traktatet e aneksimit javën e ardhshme. Presidenti rus pritet t’i drejtohet dhomës së lartë të parlamentit më 4 tetor, tre ditë para ditëlindjes së tij të 70-të.

 

SHBA ka thënë se do të vendosë sanksione ndaj Rusisë për shkak të referendumeve të organizuara, ndërsa vendet anëtare të BE-së po shqyrtojnë një raund të tetë masash, duke përfshirë sanksione ndaj kujtdo që është i përfshirë në votime.

 

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha të enjten se njerëzit në rajonet e pushtuara të Ukrainës ishin marrë nga shtëpitë dhe vendet e tyre të punës me kërcënim dhe armë.

 

“Kjo është e kundërta e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Dhe kjo është e kundërta e paqes, është një paqe e diktuar,” tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *