Rusia fajësoi SHBA-në për një sulm ukrainas të nisur sot në Sevastopol, Krime, gadishulli ukrainas i aneksuar nga Rusia në vitin 2014. Sulmi përfshinte pesë raketa të prodhuara nga SHBA. Të paktën pesë persona, duke përfshirë tre fëmijë, u vranë dhe 124 të tjerë u plagosën në sulmin ukrainas.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se katër nga raketat ATACMS, të dorëzuara në Ukrainë nga SHBA, u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe municioni i një të pestës shpërtheu në ajër.

Ministria tha se ekspertët amerikanë kishin përcaktuar koordinatat e fluturimit të raketave bazuar në informacionin që ata kishin mbledhur nga satelitët spiun amerikan, që do të thotë se Uashingtoni ishte drejtpërdrejt përgjegjës për sulmin.

“Përgjegjësia për sulmin e qëllimshëm me raketa ndaj civilëve të Sevastopolit qëndron mbi Uashingtonin, i cili i furnizoi me këto armë Ukrainën dhe regjimin e Kievit, nga territori i të cilit u krye ky sulm”, tha ministria.

SHBA-ja filloi furnizimin e Ukrainës në fillim të këtij viti me raketa ATACMS me rreze më të gjatë veprimi, të cilat kanë një rreze veprimi prej 300 kilometrash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *