Zvicra konfirmohet një kocke e forte duke i rrëmbyer nje tjetër barazim Spanjës, ne testin miqësor ne prag te botërorit Rusi 2018. Ne stadiumin Ceramica te Villa Real, takimi nuk shkoi me shume se barazimi 1-1 me iberiket, nje formacion eksperimental me mungesat e lojtareve te realit te Madridit, te Buksets por edhe te përjashtuarit e luksit si Fabregas dhe Morata.

 

Skuadra e Lopetegui e nisi mjaft mire takimin duke rrezikuar qe ne fillim me Tiago Alkantara. Ne minutën e 20 përsëri vendasit te rrezikshëm me dyshen Diego Costa-David Silva ndërsa 9 minuta me vone arritën te gjenin avantazhin me nje gjuajtje me te djathte te Odriozola. Edhe pjesa e dyte filloi me sulmet e te zotëve te shtëpisë te cilet vune mjaft ne vështirësi mbrojtjen e skuadrës se Petkovic. Ne minutën e 62 ne nje nga rastet e paketa te miqve erdhi dhe goli i barazimit. Lihtenshteiner tentoi me te majtën, De Hea nuk arriti te kontrollonte topin me Rikardo Rodrigues qe e shtyu ne rrjete.

 

Spanjollet me zemërim ne sulm ne kërkim te golit te fitores, ndërsa ne minutën e 82 ishte portieri Somer, i cili bllokoi Rodrigo Moreno. Me finalet e botërorit qe jane ne prag deri ne keto momente Brazili arriti fitoren e trete këtë here ndaj Kroacisë, ndërsa nuk ka me dyshime per sulmuesin Neymar, Franca ka treguar nje forme te jashtëzakonshme me tre fitore, Gjermania ka gjetur portierin Nojer, por jo fitoren ndërsa Lionel Mesi me Argjentinën ka botërorin e fundit per te lene gjurme ne ketë kompeticion.

Leave a Reply

Your email address will not be published.