Milani ka lene pas humbjen ne derbi ndaj Interit ne kupe dhe eshte rikthyer tek fitorja ne Seria A, ku ka mposhtur Bologna-n ne transferte me rezultatin 2-1.

 

Kuqezinjte e nisen me vrull pjesen e pare ku zhvilluan dis aksione te rrezikshme per gol, por ate e gjeti ne minuten e 26’. Nje penallti e fituar nga Leao nuk u shfrytëzua sakte nga Ibrahimovic, i cili gaboi ne ekzekutimin  e saj, por Ante Rebic u gjend ne pozicionin e duhur per te cuar topin ne rrjete. Kaq mjaftoi qe 45 minutat e para te mbylleshin ne avantazh te kuqezinjve.

 

Me fillimin e pjeses se dyte bologna u përpoq te gjente golin e barazpeshes, por ne momentin e tyre me te mire, mbrojtësi Soumaoro prek topin me dore duke i dhene mundesine Milanit per nje penallti te dyte. Kesaj radhe Ibra nuk guxon ta marre persiper dhe i le radhen Kessie, i cili nuk gaboi dhe dyfishoi shifrat per ekipin e tij.

 

Një rezultat që Mihajlovic përpiqet të përmbysë duke bere ndryshime ne formacionin e tij, por diferencat u ngushtuan ne minuten e 81 kur nje ish-kuqezi si poli konkretizon ne gol nje kundërsulm te vendasve. Por Milani arriti te mbrohej mjaft mire dhe siguroi tre pike te rendesishme duke ruajtur ne kete menyre vendin e pare ne kampionat.

 

 

Nderkohe ne La Liga Real Madrid eshte surprizuar ne shtepi pasi u mposht nga Levante 1-2. Loja per “Los Blancos” u komplikua qe ne minutat e para te ndeshjes, pas kartonit te kuq te marre nga Militao i cili ndërhyri ne moment te gabuar gjate nje kundërsulmi te miqve. Por i pari qe kaloi ne avantazh ishte pikërisht ekipi i Zidane, ku Asensio zhbllokoi rezultatin ne minuten e 13’. Me pas Levante u përgjigj me Morales ne minuten e 32’ dhe me kete rezultat mbylli shifrat e pjeses se pare.

 

Ne te dyten miqte mund te kalonin me shpejt ne avantazh por Marti Roger gaboi nga pika e bardhe e penalltise. Por i njëjti protagonist i dha avantazhin dhe golin skuadres se tij ne minuten e 78’, cka vulosi dhe shifrat perfundimtare te takimit.

 

Pas kësaj humbje Real Madrid i jep mundesine rivaleve te Atletico te thellojne me shume diferencen ne garen per titull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *