Presidenti Ilir Meta iu ka shprehur ngushëllimet familjarëve të 3 viktimave pas sulmit terrorist pranë Notre-Dame në Nice.

Në një mesazh të shpërndarë në “Facebook”, kreu i shtetit shkruan se solidarizohet me popullin francez dhe presidentin Macron.

“Shumë i tronditur nga sulmi i sotëm terrorist në Nisë. Ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e viktimave dhe shërim sa më të shpejtë të gjithë të lënduarve. Dënoj me forcë sulmin dhe solidarizohem me popullin mik francez, Presidentin Macron, si dhe me autoritetet franceze në përballje me këto akte barbare që synojnë të mbjellin frikë e terror.”

Franca u trondit paraditen e kësaj të enjte nga një tjetër ngjarje shumë e rëndë. Tre persona u theren më thikë dhe disa të tjerë u plagosen pasi në orën 09:00 brenda murit rrethues të kishës Notre -Dame ne Nicë, një person që mbante thikë në dorë qëlloi me radhë cdokush që I dilte përpara.

Sulmi vjen menjehere pas retorikave të ashpra të presidentit Francez dhe ripublikimit të karikaturave të Muhamedit në revistën franceze Charlie Hebdo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *