Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar  pas mbledhjes që kryeministri Edi Rama zhvilloi sot me kryebashkiakët e vendit, për analizën e ujësjellës-kanalizimeve.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale Vasili  thotë se Rama duhet të kishte dalë para drejtësisë pasi sipas tij, ka grabitur 1 miliard e 200 milion euro.

“1.2 miliard euro per ujin rezultati: Depozita, bote, uje i ambalazhuar!! Edi Rama deklaron se 1 miliard e 200 milion euro jane shpenzuar nga qeveria per ujin. Ja cfare deklaron Rama:

“Këtu kam një vlerë për investimet e bëra nga qeveria shqiptare nga viti 2014, Jane mbi 1 miliarde euro, qe jemi te sakte fare eshte 1 miliarde e afro 200 euro”.

Rezultati i kesaj grabitje te 1 miliard e 200 milion euro eshte.

1.Rritja e çmimit te ujit me 40%.

2.Vazhdojne qindra mijra depozita uji ane e mbane vendit mbi pallate, oborre e ngado.

3.Qytetaret blejne ujin me bote.

4.Qytetaret blejne uje te ambalazhuar se uje i pijshem eshte i pasigurte.

5.Siguria sanitaro higjenike e ujit eshte ne gjendje te mjeruar.

6.Qindra qytetare te helmuar nga uji i ndotur dhe i pakontrolluar nga qeveria e shpartalluar.

Shqiperia nuk ka SPAK se po te kishte do ti kishte cuar me kohe para drejtesise Ramen me gjithe batakçinjte qe ka nga pas”, shkruan Vasili.

Leave a Reply

Your email address will not be published.