Presidenti rus, Vladimir Putin këtë të hënë do të zhvillojë një zyrtare në Arabinë Saudite, në kohën rritjes së tensioneve në Gjirin Persik, me qëllim të nënshkrimit të disa marrëveshjeve për naftë, është thënë në faqen zyrtare të Kremlinit.

 

Vizita e tij, që synon rritjen e investimeve në ekonominë e Rusisë, vjen në kohën kur Moska ka dështuar që të përmbushë premtimin për rritje 3 për qind të bruto prodhimit të brendshëm dhe po vazhdon të përballet me sanksione perëndimore.

 

Nafta do të jetë “pika kryesore e diskutimit” në mes të Putinit, Mbretit saudit Salman dhe princit saudit, Mohammad bin Salman, ka thënë analisti politik, Fyodor Lukyanov për agjencinë e lajmeve AFP.

 

Rusia ka punuar ngushtë me Organizatën 24-anëtarëshe të vendeve eksportuese të naftës (OPEC), të udhëhequr nga Arabia Saudite, për të rritur çmimin e naftës dhe për të kufizuar furnizimin, pas uljes së çmimit të naftës më 2014, që ka dëmtuar ekonominë ruse.

 

Rusia nuk është anëtare e OPEC-ut, mirëpo marrëveshja aktuale e grupit do të skadojë në pranverën e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *