Ngjarjet e fundit kriminale që kanë prodhuar disa viktima kanë tronditur mbarë opinionin public në Greqi/.

Lufta e bandave, shkruajnë media greke,  po zhvillohet në mënyrë të pakontrolluar, me pastrimin e llogarive mes bandave dhe kontratat e vdekjes kundër palëve të treta,. Gati një në dhjetë ditë ka ekzekutime mafioze që po shqetësojnë se tepermi shoqërine greke.

Oficerët e Policisë Greke i drejtojnë hetimet e tyre në linjën e burgjeve Athinë – Patras – aty ku veprojnë didsa familje të krimit të organizuar por edhe mafia shqiptare.

Sipas një raporti të Vassilis Lambropulos në NEA, në kontekstin e hetimeve për vrasjen e 32-vjeçarit shqiptar Arias papas, në një lokal në Sepolia të dielën pasdite, policia po shqyrton të dhënat nga hetimi Antiterror në periudhën 2018 -2019, pas vrasjes, në 2017, të oficerit te krimeve Michalis Zafeiropulos i cili kishte regjistruar ceshtjen penale per menyren sesi vepronin pesë kriminelëve shqiptarë që drejtonin , sipas tij, sulmet kriminale nëpër burgjet e Greqisë.

Ndër shënjestrat e tyre thuhet të jetë -sipas informacionit- 32-vjeçari me pseudonimet Papa, ose Papas ose Aristidis ose Ari i cili të dielën pasdite u vra në një kafene në Sepolia nga një autor i panjohur i cili mbërriti në vendin e ngjarjes nga taksi

Në fakt, sipas dëshmisë së një zyrtari të burgut, në maj të vitit 2019, një anëtar kryesor i mafies shqiptare në Korydallos kërkoi shfarosjen e këtij personi, ndërsa pretendohet se ai kërcënoi se nëse nuk arrinte ta vriste, ai do të vriste nënën e tij.

 

Dyshohet se Aris Papas ka qënë në qëndër të mosmarrveshjeve mes anëtareve të mafias shqiptare e cila nga 2006-2008 kishte vrarë 11 persona dhe kishte plagosur 13 të tjerë.

Gjithnjë sipas mediave greke,32 vjecari shqiptar është sulmuar edhe herë tjetër në të kaluarën dhe se ai ka qenë i përfshirë në raste të trafikut të drogës, por edhe në vrasje dhe pastrim parash./ Burimi: Tanea.gr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *