Java e 23 e Premier Liges ka dhuruar emocione te mëdha në sfidën hapëse mes Noruich dhe Liverpool, teksa në fund ata që kanë buzëqeshur ishin miqtë që dolën fitues me rezultatin5 me 4. Një ndeshje e çmendur në lojë, emocione dhe rezultat pot e kemi parasysh kroniken e takimit. Firmino kaloi Liverpulin në avantazh që në minutën e 19, por Norwich kreu një superpërmbysje në pjesën ë parë falë golave të Mbokani dhe Naismith. Jo vetëm kaq pror një 11-metersh i Holahan në minutën e 54 i çoi shifrat ne 3 me 1 për vendasit, duke dhënë përshtypjen e një fitoreje të mundshme. Por Liverpul tregoi një forcë karakteri të pabesueshme duke realizuar tre gola në 19 minuta me anë Henderson, sërish Firminos dhe Milner për t’i përmbysure shifrat ne 3 me 4 pikërisht në minutën e 75. Shtesa 5 minuteshë e sfidës ishte po kaq e pabesueshme. Basong barazon për vendasit në minutën e 3, ndërsa për ta bërë këtë ndeshje epike mendoi Adam Lalana që i dha tre pikë të çmuara Liverpulit dhe lejoi Jurgen Klop të festonte si i çmendur me ekipin e tij. Por surprizat dhe emocionet nuk janë ndalur me keq ne kampionatin me te fortë në Europë. Sauthempon ka befasuar Manchetsre United ne Old Traford, duke e mundur me rezultatin 1 me 0. Një ndalese e papritur dhe natyrisht aspak e favorshme në garën për titullin kampion për skuadrën e Van Gal. Megjithëse ka luajtur me mirë dhe ka pasur me shumë raste për gol, Manchetsre United u befasua në fund nga Charlie Austin. Djajtë e kuq, mbeten te 5 por tani me 10 pikë më pak sesa Leicester që shkatërroi 3 me 0 në shtëpi Stok Cityn dhe mori i vetëm kryesimin e kampionatit me 47 pikë. Drinkwater, Vardy dhe Ujoa ishin autore të golave për skuadrën e Ranierit, e cila kurrsesi nuk mund të konsiderohet më surprize ne Premier League.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *