Subscribe

Përpara samitit të procesit të Bërdo Brionit i cili këtë radhë zhvillohet në Tiranë, me pjesëmarrjen e liderëve nga rajoni, kryeministri Rama ndodhet në Sarajeve në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor, si pjesë e takimit vjetor të bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) .

 

Në këtë samit marrin pjesë Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut  Zoran Zaev, dhe kryeministrja e Serbisë ana Bërnabic. Ndërsa Kosova refuzoi pjesëmarrjen për shkak se Bosnjë Hercegovina nuk e njeh Kosovën si shtet. Në panel janë diskutuar çështje ekonomike dhe politike, të domosdoshme për të gjithë rajonin.

 

Ndërkohë në vigjilje të hapjes së Asamblesë së përgjithshme të BERZH-it në Sarajevë, kryeministri maqedonas Zoran Zaev zhvilloi një takim me Zëvendësndihmës sekretarin amerikan Methju Palmer. Palmer ka theksuar rëndësinë që Maqedonia e Veriut të marrë datë për bisedime me BE-në duke u shprehur optimist sidomos për shkak të faktit që Maqedonia e Veriut tregoi se është shembull me nënshkrimin dhe realizimin e Marrëveshjes së Prespës.

 

Ndërkohë sipas mediave serbe gjatë ditës edhe kryeministrja Ana Bernabic do të takohet me Zëvendës Ndihmëssekretarin e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Matthew Palmer, ku në fokus do të jetë dialogu me Kosovën. Takimi vjetor i BERZH-it është ngjarja më e rëndësishme ekonomike në rajon, e cila mbledh rreth 3,000 pjesëmarrës dhe 82 delegacione.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *