Lewis Hamilton shpallet per here te 7-te kampion bote ne Formula 1 pas fitimit me mjeshteri te cmimit te madh te Turqise. Piloti i Mercedesit barazoi Michael Schumcher sa i perket numrit te titujve te fituara ne kete kompeticion, por askush nuk ka bere me mire se britaniku sa i perket numrit te garave te fituara, podiumeve dhe pole positions.

Fitorja në një pistë të pabesueshme dhe të rrëshqitshme në Stamboll Park, një garë të turbullt ishte e 94-ta në karrierën e 35-vjeçarit.

Ndërsa mori urimet e ekipit të tij, Hamilton ishte pothuajse i mposhtur me emocione në makinë pas garës, duke thënë: “Për të gjithë fëmijët atje, ëndërroni të pamundurën”.

Pasi doli nga makina, ai shtoi: “Shtatë është thjesht e paimagjinueshme, por kur punoni me një grup kaq të madh njerëzish dhe vërtet i besoni njëri-tjetrit, nuk ka fund vetëm për ato që mund të bëjnë së bashku.

Hamilton e nisi garën në të gjashtin, por një vendim për të ndryshuar gomat e tij të ndërmjetme i dhane fitoren me merite me mbi 31 sekonda nga Sergio Perez.

Fitorja ishte e mjaftueshme për të rrembyer titullin e shtate por u be edhe më e sigurt pas një gare katastrofike te shokut te tij te skuadres, dhe ndjekesit te tij ne kampionat, Valteri Bottas i cili e mbylli garen ne vend te 14.

Podiumi u plotesua nga piloti i ferrarit Sebastian Vettel, i cili u ngushellua dhe me cmimin “Piloti i Dites”, votuar nga ndjekesit e ketij sporti pasi e nisi garen nga vendi  i 11. Shoku i tij i skuadres Charles Leclerc, u rendit pas tij ne vendin e 4, por vlen te theksohet qe ky eshte nje sezon per tu harruar per skuderine italiane, pasi nuk ka qene ne nivelet e duhura per te rivalizuar me Mercedesin.

Por e gjithe vemendja eshte perqendruar tek Britaniku i cili gdhend emrin e tij ne librin e rekordeve te botes se Formula 1.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *