Leicester i Klaudio Ranierit mbajti gjalle shpresat per titullin kampion te këtij sezoni ne Premier Laegue teksa arriti fitoren e dyte radhazi ne javën e 30-te. Ne King Pauer Stadium te ashtuquajturit “dhelprat” fituan 1-0 ndaj Njukasell te Rafa Benitez, duke mbajtur distancën prej 5 pikesh ne krye me ndjekësit me te afërt te Totenhem Hotspur. Nje debutim i hidhur per Benitez ne krye te Njukasell qe i kishte rastet per te gjetur avantazhin 17 minutat e para me Ajyoz Perez dhe Sisoko, por pa arritur te zhbllokonin shifrat. Ne rastin me te pare qe ju dha vendasit gjeten rrjetën me Okazaki. Ne minutën e 25, japonezi me nje rroveshate fantastike mposhti portierin Eliot. Ne pjesën e dyte, skuadra e Ranierit arriti te kontrollonte rezultatin fale nje loje mjeshtërore ne mesfushe te trurit Drinkuoter dhe Motorit Kante. Rasti i fundit per te zotet e shtëpisë ishte ai i Mahrez ne minutën e dyte te shtesës, por pa arritur te dyfishonte rezultatin. Me këtë fitore, Leicester u ngjit ne kuotën e 65 pikëve, 5 pike me shume se Totenhem kur kane mbetur edhe 8 jave nga përfundimi i kampionatit. Ndërkohe Njukasell i Rafa Benitez, vazhdon te mbaje vendin e parafundit ne renditje ne kuotën e 24 pikëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *