Danimarka njoftoi të hënën se kishte mbyllur një hetim për shpërthimet e vitit 2022 në tubacionin Nord Stream që transporton gazin rus në Gjermani.

Më parë, më 7 shkurt, Suedia njoftoi se kishte përfunduar hetimin e saj për shpërthimet, duke përmendur çështjet juridiksionale si arsye.

Tubacionet shumë miliarda dollarëshe Nord Stream 1 dhe 2 që transportojnë gaz nën Detin Baltik u dëmtuan nga një seri shpërthimesh në zonat ekonomike suedeze dhe daneze në shtator 2022.

“Hetimi i çoi autoritetet në përfundimin se kishte një sabotim të qëllimshëm të tubacionit të gazit. Megjithatë, vlerësimi është se nuk ka arsye të mjaftueshme për të nisur një procedim penal në Danimarkë”, tha policia në Kopenhagën në një deklaratë.

Rusia dhe Perëndimi po i drejtojnë gishtat njëri-tjetrit për shpërthimet e gazsjellësit, por të dyja palët mohojnë përfshirjen dhe askush nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Suedia hoqi dorë nga hetimet për shpërthimet në fillim të këtij muaji, duke thënë se nuk kishte juridiksion në këtë rast, por ua dorëzoi materialin hetuesve gjermanë, të cilët ende nuk i kanë publikuar gjetjet e tyre.

Policia daneze tha se ka bashkëpunuar me partnerë të huaj përkatës dhe se hetimi i kryer ishte “i ndërlikuar dhe gjithëpërfshirës”.

Policia daneze njoftoi më parë se tubacionet e gazit u goditën nga shpërthime të fuqishme, ndërsa hetuesit suedezë konfirmuan se gjurmët e eksplozivit të gjetur në vend tregonin se kishte ndodhur një sabotim.

Vitin e kaluar, Gjermania i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se kishte gjetur gjurmë të eksplozivëve nënujorë në një varkë me vela që mund të ishte përdorur për transportin e eksplozivëve dhe se zhytësit e trajnuar mund t’i kenë bashkangjitur eksplozivët në tubacione.

Rusia fajësoi SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Ukrainën për shpërthimet, të cilat kryesisht ndërprenë gazin rus nga tregu fitimprurës evropian. Këto vende kanë mohuar përfshirjen.

Disa zyrtarë perëndimorë thanë se anijet e marinës ruse ishin në zonë në kohën e shpërthimeve, por të tjerë thanë se nuk kishte prova të forta për të implikuar Moskën.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kritikoi ashpër mbylljen e hetimit të Danimarkës për sabotimin e gazsjellësit Nord Stream që lidh Rusinë dhe Gjermaninë në vitin 2022.

“Situata është afër absurdit. Nga njëra anë, ata pranojnë se ka pasur sabotim të qëllimshëm, por nga ana tjetër, ata nuk po ecin përpara”, u tha Peskov gazetarëve. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *