Fitore me shume vështirësi per Manchester City ne takimin e pare gjysmëfinal te kupës se ligës. Ne Etihad, skuadra e Guardioles mundi vetëm ne minutat shtese 2-1 Bristol City, duke lëne gjithçka te hapur per ndeshjen e kthimit. Sigurisht nje takim ku te ashtuquajturit qytetaret qe bene ndeshjen, por ne te kundërt Bristol City i mbështetur edhe nga 7 mije tifozë tregoi se nuk kishte arritur me fat ne gjysmëfinale, duke treguar nje organizim perfekt dhe kurajo.

 

Pas disa tentativave te Sane dhe De Brojne, skuadra e Championship provoi te surpizonte Bravo ne minutën e 33. Ne fundin e pjesës se pare ndodhi dhe surpriza. Brounhill i vodhi nje top Mangala duke shërbyer per Reid me kete te fundit qe u pengua nga Stones.

 

Gjyqtari kryesor beri me shenje nga pika e bardhe e penalltisë te cilën e ktheu ne gol vete bomberi Bobi Reid. Qe nga ky moment citizens ne sulm duke arritur te barazonin shifrat 10 minuta nga fillimi i pjesës se dyte me De Brojne. Ishte dhe episodi qe ndryshoi lojën me Mancester City qe rriti presionin ne kërkim te avantazhit.

 

Nje rrebesh i vërtete ne portën e Bristol ku tentuan me radhe Mangala, Sterling dhe Sane ne harkun kohor te 10 minutave. Guardiola futi ne loje asin nen mënge Agueron njeriun qe i dha fitoren ne fund.

 

Atëherë kur Bristol po kontrollonte rezultatin, ishte pikërisht sulmuesi argjentinas qe me koke shënoi golin e fitores ne minutën e 2 te shtesës, duke i dhëne nje mundësi tashme skuadres se Guardioles per t’iu afruar finales se kupës se ligës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *