Real Madrid-Liverpul premton spektakel dhe luftë të fortë sportive. Finalja e uefa champions league të shtunën në kive do të venmdose përballë dy ekipe që forcën e tyre e kanë tek sulmi porn ë realitet Zidane dhe Klop, dy trajneret rivale nuk kanë të njëjtin stil loje. Nga njeri krah Zidanë I mëshon më shumë ekuilibrave në fushën e lojës, kundersulmeve vrastare dhe në mnyrë te vecante, administrimit me shumë klas të një grupi të madh lojtarësh. Nga ana tjeter Jurgen Klop është besnik i një loje sulmuese të varur nga lëvizshmeria më e madhe e gjithë skuadrën dhe agresiviteti ndaj  kundërshtarit.

 

Këto dy stile dhe mënyra sesi e shkojnë Zidanë dhe Klop futbollin me siguri e bëjnë finale e madhe te Kievit një ndeshje te paparashikueshme, spektakakolare dhe natyrisht me pritshmeri të madhe për të pasur edhe gola, cka në dukje tek finalet mendohen se janë me pakice. Zidanë megjithesi më I ri në moshë dhe në experience si trajner, ka fituar shumë në champions pasi kjo është finalja e katert që luan në 5 vitet e fundit dhe ndërkohe i ka fituar tre trofe. Aftësia për të përdorur lojtarët e duhur në ndeshjet e rëndësishme ka bërë Zidanin, nje trajner tepër të vlerësuar.

 

Nga ana tgjeter Klop I beson vërberisht skemes 4-3-3, një ekip I birshte neë faqzën difesive por që shënon shumë dhe kjo I jep mundësi teknikut gjerman ti gëzohet shpesh here fitoreve. Skuadrat e klop histotrikisht kanë qënë të vështira për tu përballiar sepse të detyrojnë të harxhosh shumë energji pasi tekniku gjerman pelqen skuadra që nuk e lejojnë kundërshatrin të mbajë shumë topin. Ai vcërtet ka luajtur vcetëm një finale ne 2013 te humbur ndaj bayernit por kjo nuk është njësi matese për të mos besuart tek triumfi sidomos me një tifozeri të jashtëzakonshme si ajo e të kuqve dhe me një traditë të madhe ne kurriz,.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *