Situata mes Kinës dhe Tajvanit vijon të jetë shqetësuese. Pekini zyrtar ka paralajmëruar se nëse bën lëvizje drejt pavarësisë do të ndërmarrë “masa drastike”.

 

MA XIAOGUANG

ZEDHENES NE ZYREN KINEZE PER ÇESHTJE TE TAJVANIT

“Kina ka pasur gatishmëri për të arritur ribashkim paqësor me Tajvanin, mirëpo nëse forcat separatiste provokojnë me pavarësi apo kalojnë vijën e kuqe, ne do të duhet të marrim masa drastike.”

 

Kina e konsideron Tajvanin si territorin e saj, ndërsa në dy vitet e fundit ka rritur presionin diplomatik dhe atë ushtarak. Një gjë e tillë ka alarmuar edhe Uashingtonin. Shtetet e Bashkuara njihen si mbështetësja më e rëndësishme ndërkombëtare e Tajvanit dhe furnizuesja më e madhe me armë.

 

Tajvani u shkëput nga Kina pas luftës civile të vitit 1949, por Pekini ende e konsideron këtë vend si një provincë, e cila një ditë do të ribashkohet.

 

Kina paralajmeron Tajvanin: Nëse provokojnë, do marrim masa drastike

Leave a Reply

Your email address will not be published.