Sporting Braga mund Sportingun e Lisbonës dhe rihap garën per vendin e trete ne kampionatin Portugez. Ne ndeshjen e vlefshme per javën e 28 te kampionatit portugez te futbollit nje ekskluzivitet i paketës Tring, Braga fiton minimalisht 1-0 ne nje ndeshje mjaft te luftuar dhe qe ne fund u vendos nga prova televizive. Miqtë nga Lisbona e nisen mire dhe rrezikuan disa jere ne pjesën e pare, por me te kaluar 30 minuteshi i pare ishte Brraga ajo qe mori ne dore frenat e lojes dhe u shpërblye ne fund te pjesës se pare kur miqte shënuan nje autogol. Por gjyqtari i ndaloi festimet, pasi ju drejtua provës televizive dhe megjithe dilemat e mëdha qe i pati te dukshme per faullin ndaj Xhelson Martins e anuloi golin per vendasit.

E njëjta situate edhe ne pjesën e dyte teksa Braga e mbylli totalisht skuadrën mike ne gjysmëfushën e saj dhe me nje lojtar me tepër pas daljes me kartonin e dyte te verdhe te Picinit, por dhe u shpërblye ne fund. Raul Silva shënoi ne minutën e 87 me koke serish ne nje pozicion te dyshimte, por prova televizive ketë here ka rezultuar ne favor te miqve qe marrin kështu 3 pike dhe i afrohen ne vetëm nje pike diference Sportingut.

Ka përfituar Benfika qe ka mundur ne shtepi Vitoria Gimaraesh dhe eshte ngjitur përkohësisht ne vendin e pare, por cfare është me e rëndësishme i është shkëputur tashme 6 pike rivaleve te Sportingut. Dy here braziliani Zhonas jo vetem ka vendosur shifrat finale, por eshte ngjitur edhe vete ne kuotën 33 gola sezonale.

Edhe ne ketë ndeshje goli i pare ka ardhur pas nje vendimi te video gjyqtarit pas nje prekjeje te topit me dore brenda zonës nga miqtë, arbitri u konsultua gjate me ekranin dhe ka drejtuar dorën te pika e bardhe ku u afrua Zhonas qe nuk fali. Ne pjesën e dyte serish braziliani qe pas  nje krosimi spektakolar me finte te Raul Himenez nga e majta kërcen me shume se kundërshtaret dhe me koke e çon topin ne rrjete. Benfika ngjitet ne kuotën 71 pike dhe shpreson nga çdo hap fal i Portos qe luan te hënën ne mbrëmje ne fushën e Belenenses.