Fredy Montero, i futur ne loje ne pjesën e dyte është shndërruar ne heroin e Sporting Lisbone ne fitoren e vështire te siguruar ne ndeshjen e javës se 20-te te kampionatit portugez përballe Akademikes. 3-2 ka përfunduar takimi ne “Alvalade” ne nje sfide te ndezur, me shume gola, përmbysje, por edhe kartona te kuq, nje eksluzivitet i platformës “Tring”. Akademika kaloi e para ne avantazh qe ne minutën e tete, me ane te Leandro Silvas. Por vendasit reaguan mire qe ne pjesën e pare, duke barazuar fillimisht me atë te Adrien, e me pas kaluan ne avantazh ne minutën e 43-te me ane te Brajan Ruiz. Por ndërkohe trajneri Jorge Jesus është larguar me karton te kuq, pas nje polemike me gjyqtarin e katërt. Ne pjesën e dyte, Akademika ka arritur te barazoje fale nje autogoli te Everten, por ka mbetur me dhjete lojtare ne minutat e fundit pas largimit me te kuq te Aderlen. Kjo I ka shërbyer vendasve te shtojnë edhe me shume përpjekjet per te gjetur golin ne minutën e 84-t te takimit. Kjo fitore ka ruajtur te paprekur ne pese pike distancën e Spoprtingut me Porton, qe nga ana e saj ka fituar 3-1 ne Estoril, ndërsa Benfika e vendit te dyte luan ketë te diele ne fushën e Moreirenses.